Odlewnia i produkcja dzwonów kościelnych

Na przestrzeni wielu lat, właściwości jak i wygląd dzwonów diametralnie się zmieniały. Ta ewolucja pozwoliła na osiągnięcie rewelacyjnych rezultatów. W dzisiejszych czasach odlewy wykonywane są z brązu (stop miedzi i cyny). Wykonując wiele realizacji, przez setki lat, dopracowaliśmy nasze dzwony kościelne do perfekcji. Wysoka jakość naszych produktów wynika z wieloletniego doświadczenia naszych pracowników oraz procesów odlewania rozwijanych w naszej firmie od dnia jej założenia. Dzięki temu, dźwięki naszych dzwonów są słyszane w wielu kościołach, takich jak np. w Starym Licheniu czy też w Katedrze przemyskiej.

Rzemiosło wykonywane od wieków

Dzwony od dawien służyły do informowania, czy też alarmowania ludności o  różnych zdarzeniach. Kiedyś były one używane na wieżach obronnych, aby ostrzec innych przed wzmożonymi ruchami nieprzyjaciela. Dzwony kościelne zwoływały ludzi do wspólnych spotkań, ale także służyły jako sygnał do dobycia broni podczas wrogich ataków czy też do większych społecznych interwencji, takich jak, naturalne katastrofy. Jak widać, przedmioty, które są kojarzone z religią, miały także inne funkcje, które jednoczyły mieszkańców. Był to jedyny sposób na to, aby zgromadzić lokalną społeczność w danym miejscu na daną okazję. Ludzie do dzisiaj znajdują wiele różnych zastosowań dla dzwonów – wykorzystuje się je np. na warszawskiej giełdzie. Służą one jednak, przede wszystkim w kościołach chrześcijańskich do poinformowania wiernych o zbliżających się wydarzeniach kościelnych, takich jak msze, pogrzeby, śluby oraz inne nabożeństwa i uroczystości.

Odlewnictwo, a produkcja dzwonów

Ludwisarstwo, jako rzemiosło zajmujące się wyrobem i obróbką dużych elementów wykonanych z mosiądzu, brązu i miedzi prowadzi do powstawania takich przedmiotów jak dzwony, posągi oraz bardzo często drobne elementy codziennego użytku. W związku ze znacznym rozwojem przemysłu metalurgicznego, produkcja dzwonów w tradycyjny sposób zaczęła zanikać. Obecnie w Polsce nie zostało zbyt wiele zakładów ludwisarskich, dlatego też, nasze wieloletnie doświadczenie daje nam przewagę nad konkurencją. Dzięki doświadczonym specjalistom, nasza odlewnia dzwonów stoi na najwyższym światowym poziomie.

Tajniki produkcji dzwonów przekazywane z pokolenia na pokolenie

Nasza firma może pochwalić się ponad 200-letnią tradycją odlewania dzwonów. Przekazując wiedzę z pokolenia na pokolenie, staliśmy się wiodącą firmą ludwisarską produkującą jedne z najwspanialszych dzwonów kościelnych na świecie. Nasze produkty można spotkać nie tyko na terenie naszego kraju, ale także w każdym zakątku świata. Rodzina Felczyńskich zajmuje się dzwonami od ponad 200 lat. Mam na imię Maciej i z wykształcenia jestem magistrem inżynierem. Ukończyłem Odlewnictwo Artystyczne i Precyzyjne AGH w Krakowie i reprezentuję już 8 pokolenie polskich ludwisarzy – zawodu, którego nie można nauczyć się w żadnej szkole. To zaszczyt móc pracować i tworzyć w tak wspaniałej sprawie, jaką jest Chwała Boża. Dlatego też naszym priorytetem jest zaoferowanie wszystkim parafiom profesjonalnej produkcji dzwonów, aby dźwięki wydobywające się z kościołów brzmiały tak jak powinny.

Renowacja starych dzwonów

Oprócz nowych rozwiązań, oferujemy również renowację starych dzwonów. Często są one bardzo zaniedbane, przez co nie nadają się do użytku. Zajmiemy się nimi – szybko odzyskają dawny wygląd i brzmienie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami oraz do wysyłania zapytań odnośnie własnych dzwonów.

PRZYKŁADOWE ZESTAWY DZWONÓW:

TONACJA DUROWA
TONACJA MOLOWA