Automatyka i napędy dzwonów kościelnych

Na wstępie przypominamy o podstawowym zadaniu dzwonów – są to instrumenty muzyczne, które mają swój ton główny i poboczny. Napęd dzwonu ma za zadanie w optymalny sposób wydobyć jak najwięcej dźwięku, tak aby wypadkowa wszystkich dźwięków była jak najprzyjemniejsza dla ucha.

Jako jedyni w kraju możemy zaoferować kompleksową usługę od początku do końca, od momentu odlania dzwonu do montażu na wieży i podłączenia elektrycznych napędów.

Nie korzystamy z usług firm trzecich i bierzemy pełną odpowiedzialność za swoje prace.

Jako pierwsi w kraju zaczęliśmy z powodzeniem stosować nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki dzwonów kościelnych, jakimi są panele dotykowe do sterowania godzinami dzwonienia. Projekt ten jest cały czas rozwijany i udoskonalany, aby nasze napędy dzwonów były jak najbardziej przyjazne w obsłudze.

Trochę historii…

W połowie XX wieku zaczęto stosować elektryczne napędy dzwonów, gdzie napęd realizowany był poprzez łańcuch, napędzany silnikiem elektrycznym. Wadą tego rozwiązania był fakt słabej regulacji wychyłu dzwonów, poza tym układ taki bardzo mocno szarpał dzwonem, co w konsekwencji powodowało dość mocną eksploatację dzwonów i ich szybsze zużycie się. Układ pobierał też sporo energii elektrycznej i generował duże obciążenia dla samej dzwonnicy.

Dziś…

Dzisiejsza automatyka dzwonów kościelnych oparta na silnikach liniowych mają tą przewagę, że silnik i dzwon nie są ze sobą niczym połączone. Siła indukowana przez silnik wprawia dzwon w ruch w sposób łagodny i kontrolowany. Paleta silników liniowych jest na tyle bogata, że można bez najmniejszych przeszkód dobrać odpowiednią moc do wagi dzwonu. Oprogramowanie sterujące pozwala na pełną kontrolę wychyłu dzwonu uzależnioną od stanu technicznego dzwonów oraz kontrolowane hamowanie po zakończeniu dzwonienia.

pilot

Napędy dzwonów naszej firmy

mogą być stosowane zarówno do nowych jak i istniejących dzwonów. Przed montażem każdy dzwon jest poddawany weryfikacji pod kątem stanu technicznego.

Samo sterowanie załączaniem dzwonienia jest realizowane poprzez panel dotykowy lub zegar sterujący. Dodatkowo do każdego napędu jest dodawany pilot zdalnego sterowania o zasięgu działania nawet 1 km.

Samo dzwonienie podzielone jest na 3 etapy pracy:

  1. Start czyli rozpędzenie dzwonu
  2. Praca właściwa
  3. Hamowanie

Każdy z tych etapów pracy jest jest ustalany indywidualnie i osobno programowany.

Całą automatyką dzwonów steruje komputer przemysłowy – urządzenie skonstruowane do pracy nieprzerwanej i ciągłej. Sam komputer to element łatwo wymienialny i ogólnie dostępny. Nasz osprzęt instalacyjny jest towarem powtarzalnym i łatwym w zakupie. Nie stosujemy żadnych własnych konstrukcji czy patentów, zależy nam na tym aby ewentualne awarie były łatwe do usunięcia nawet przez niewykwalifikowany personel.

Sterowanie napędem 3 dzwonów

Automatyka sterująca 12 dzwonami kościelnymi

Przykład rozdzielnicy obsługującej odpowiednio 3 i 12 dzwonów

I zapewne najważniejsze ile to kosztuje …

 

Wszystkie nasze prace są wyceniane indywidualnie, nie ma sztywnych cen, każda praca jest inna, zachęcam do KONTAKTU.

Nasze realizacje

Aleksandrów koło Biłgoraja, remont naszych dzwonów z lat 80, oraz nowy system napędowy, po lewej widoczna rozdzielnia elektryczna.

Wójtowo koło Olsztyna sygnaturka i napęd. 2017r.

Chrzanów k. Biłgoraja, październik 2016 r. – sygnaturka około 30 kg. Zastosowany jest szybki układ analizujący pracę dzwonka.

Śrem Parafia Bł. Michała Kozala, październik 2016, z prawej strony rozdzielnia sterująca. Pojedynczy dzwon 500 kg.
Film nakręcony z bardzo bliskiej perspektywy.

Nowa konstrukcja pod dzwony, przeprowadzony remont zawiesi dzwonów wraz z nowymi sercami oraz nowy układ napędowy do istniejących dzwonów. Sterownie poprzez panel dotykowy. Bełchatów 2016 r.

Toruń Parafia Św. Antoniego, można posłuchać jak dzwonią. Dzwony 800, 500 i 260 kg dodatkowo przy starym nieruchomym dzwonie zamontowany młotek do wybijania godzin.

ZOBACZ NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA